Environment, Climate Change and Land Reform Committee [Session 5]
Committee covers:
- environment
- land reform
- water quality
- climate change
- National Parks
- Crown Estate
- marine planning
- animal welfare (except farm animals)
All the committee’s work is available on our archive website
Facal-luirg
Tagh raon-ama Environment, Climate Change and Land Reform Committee
Former full and substitute members of the committee.
Graeme Dey
Convener
Party: Scottish National Party
MSP for: Angus South (Constituency)
Gillian Martin
Convener
Party: Scottish National Party
MSP for: Aberdeenshire East (Constituency)
Finlay Carson
Deputy Convener
Party: Scottish Conservative and Unionist Party
MSP for: Galloway and West Dumfries (Constituency)
Maurice Golden
Deputy Convener
Party: Scottish Conservative and Unionist Party
MSP for: North East Scotland (Region)
John Scott
Deputy Convener
Party: Scottish Conservative and Unionist Party
MSP for: Ayr (Constituency)
Claudia Beamish
Member
Party: Scottish Labour
MSP for: South Scotland (Region)
Alexander Burnett
Member
Party: Scottish Conservative and Unionist Party
MSP for: Aberdeenshire West (Constituency)
Donald Cameron
Member
Party: Scottish Conservative and Unionist Party
MSP for: Highlands and Islands (Region)
Kate Forbes
Member
Party: Scottish National Party
MSP for: Skye, Lochaber and Badenoch (Constituency)
Jenny Gilruth
Member
Party: Scottish National Party
MSP for: Mid Fife and Glenrothes (Constituency)
Rhoda Grant
Member
Party: Scottish Labour
MSP for: Highlands and Islands (Region)
Rachael Hamilton
Member
Party: Scottish Conservative and Unionist Party
MSP for: Ettrick, Roxburgh and Berwickshire (Constituency)
Emma Harper
Member
Party: Scottish National Party
MSP for: South Scotland (Region)
Richard Lyle
Member
Party: Scottish National Party
MSP for: Uddingston and Bellshill (Constituency)
Angus MacDonald
Member
Party: Scottish National Party
MSP for: Falkirk East (Constituency)
Alex Neil
Member
Party: Scottish National Party
MSP for: Airdrie and Shotts (Constituency)
Gil Paterson
Member
Party: Scottish National Party
MSP for: Clydebank and Milngavie (Constituency)
Gail Ross
Member
Party: Scottish National Party
MSP for: Caithness, Sutherland and Ross (Constituency)
Alex Rowley
Member
Party: Scottish Labour
MSP for: Mid Scotland and Fife (Region)
Mark Ruskell
Member
Party: Scottish Green Party
MSP for: Mid Scotland and Fife (Region)
Liz Smith
Member
Party: Scottish Conservative and Unionist Party
MSP for: Mid Scotland and Fife (Region)
Stewart Stevenson
Member
Party: Scottish National Party
MSP for: Banffshire and Buchan Coast (Constituency)
David Stewart
Member
Party: Scottish Labour
MSP for: Highlands and Islands (Region)
Annie Wells
Member
Party: Scottish Conservative and Unionist Party
MSP for: Glasgow (Region)
Facal-luirg
Peter Chapman
Substitute Member
Party: Scottish Conservative and Unionist Party
MSP for: North East Scotland (Region)
Ruth Maguire
Substitute Member
Party: Scottish National Party
MSP for: Cunninghame South (Constituency)
Joan McAlpine
Substitute Member
Party: Scottish National Party
MSP for: South Scotland (Region)
Colin Smyth
Substitute Member
Party: Scottish Labour
MSP for: South Scotland (Region)
Andy Wightman
Substitute Member
Party: Independent
MSP for: Lothian (Region)